William Turner
Joseph Mallord William Turner przyszedł na świat 23 kwietnia 1775 r. w Londynie jako syn fryzjera i perukarza. Okrzyknięty jednym z prekursorów impresjonizmu oraz symbolizmu malarz, w wieku chłopięcym uczył się słabo i bardzo niechętnie. Na szczęście, w owych czasach wykształcenie nie grało prymarnej roli.
Liczył się talent, który chłopiec z pewnością miał. Pierwsze rysunki, które ojciec wystawiał w witrynie swojej golarni i sprzedawał po 1-3 szylingów, stworzył w wieku 8 lat. Rozwijał swoje umiejętności ucząc się perspektywy i tworząc rysunki architektoniczne. Od 1793 r. studiował w Królewskiej Akademii Sztuk, gdzie niedługo potem zaprezentował na wystawie swoje, wykonane techniką akwareli prace. Kariera Turnera nabierała tempa, tworzył wiele dzieł, które z łatwością sprzedawał za całkiem pokaźne sumy.
Cechy malarstwa Williama Turnera
W wieku 32 lat został profesorem na wspomnianej już wcześniej uczelni. Mimo podziwu i licznych sukcesów, Turner nie był powszechnie lubianym artystą. Był zamkniętym w sobie egocentrykiem, typem człowieka preferującym bardziej od błyszczenia na salonach spędzanie czasu w przyportowych spelunach. W pracach Turnera dominuje gwałtowność, rzadko panuje spokój i harmonia. Często wspomina się o tym, iż malarz stworzył grunt pod zbliżający się dużymi krokami impresjonizm. Warto jednak pamiętać, że angielski romantyk miał w zamyśle stworzenie porywającej, ale przede wszystkim bardzo świadomej wizji, impresjonizm zaś skupiał się wokół chwilowego wrażenia. Ideę pejzażu Turner rozwinął na podstawie teorii autorstwa francuskiego malarza, Pierre’a-Henriego de Valenciennesa (1750–1819). De Valenciennes zachęcał do malowania widoków, które są zgodnym odzwierciedleniem natury, nie zaś wyimaginowaną koncepcją autora.
Do najważniejszych i najciekawszych prac należą między innymi:
- Rybak na morzu (1796 r.),
- Księżyc w nowiu (1840 r.),
- Jacht zbliżający się do brzegu (1840-45 r.),
- Burza śnieżna na morzu (1842 r.),
- Łodzie rybackie sprowadzają uszkodzony okręt do portu Ruysdael (1844 r.)