Wilhelm Sasnal
Wilhelm Sasnal jest współczesnym malarzem polskim. Jest on także autorem krótkometrażowych filmów (m.in. inspirowanych punkiem) oraz tych kręconych za pomocą kamery 8 mm (teledyski, sceny z życia ulicy). W latach 1996-2001 współpracował on z krakowską grupą Ładnie.
Urodził się w Tarnowie 29 grudnia 1972 roku. Ukończył tarnowski Zespół Szkół Technicznych, a następnie w latach 1992-1994 podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Ostatecznie jednak przeniósł się na Wydział Malarstwa krakowskiej ASP, na którym uzyskał dyplom, będąc pod opieką prof. Leszka Misiaka (1999 r.). Jeszcze w tym samym roku został laureatem Grand Prix 34. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień”. Rok 2003 przyniósł mu nagrodę „Pegaza” w dziedzinie sztuki. W listopadzie 2006 roku otrzymał najważniejszą europejską nagrodę sztuki współczesnej im. Vincenta van Gogha.
Ten przedstawiciel malarstwa współczesnego jawi się jako głos pokolenia lat 70-tych ubiegłego wieku, które to dorastało w okresie transformacji systemu politycznego. Jego obrazy często są społecznie zaangażowane. Sasnal krytykuje przejawy kultury masowej za pomocą pastiszu zawartego w swych dziełach. W jego malarstwie dominuje motyw życia codziennego i przenikające się sfery: prywatna i publiczna („Patrycja przestała jeść mięso, Anka nie chodzi głosować”). Tworzy on też portrety oraz pejzaże (jak np. „Mościce I i II” czy „Kraków-Warszawa”). W tych pracach Sasnal dąży do uchwycenia esencji poprzez syntezę, wyabstrahowanie form, a także skrót. Czasem nawiązują one do historycznych postaci („Wyszyński”) czy polityki („Borowski”).
Inspiracją i kolejnym motywem tego artysty jest muzyka. Maluje on na płótnach sprzęty grające („Hiena”), poszczególne instrumenty („Perkusja 1”) i okładki istniejących płyt muzycznych („Def Jam”). Sasnal fascynuje się także komiksem (autor komiksowej noweli „Polskie Drogi”). Był ilustratorem tygodnika „Przekrój”. W 2001 roku wydał książkę pt. „Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001”. Tworzył też czarno-białe obrazy w komiksie „Maus” Arta Spiegelmana. W 2007 roku artysta uatrakcyjnił Mur Sztuki w Ogrodzie Różanym w Muzeum Powstania Warszawskiego swoim muralem.
W obrazach Wilhelma Sasnala można zauważyć inspiracje czerpane z kubizmu, pop-artu, minimalizmu, fotorealizmu, abstrakcji, surrealizmu i malarstwa gestu.
Twórca ten współpracuje z Krytyką Polityczną, Galerią Raster i Fundacją Galerii Foksal.
Jego obrazy znajdują się w najsłynniejszych galeriach świata (m.in. w Guggenheim Museum czy Museum of Modern Art w Nowym Jorku).