Wacław Chodkowski
Początek XX wieku przyniósł w polskiej sztuce wielu utalentowanych malarzy. Jednym z nich był Wacław Chodkowski. Artysta urodził się 6 października 1878 roku w Kozienicach, zmarł 11 marca 1953 roku w Warszawie. Żoną malarza była Helena Przybytkowska. Małżeństwo osiedliło się w Warszawie. Mieszkali na ulicy Walecznych 39 przy Saskiej Kępie. Chodkowski zaliczany jest do przedstawicieli polskiego realizmu. Jego prace cechowały stonowane barwy, prostota i miękkie linie. Tematyka dotyczyła przede wszystkim codziennego życia ludzi. Artysta lubił także tworzyć portrety i krajobrazy.
Wacław Chodkowski od najmłodszych lat odznaczał się talentem malarskim. W 1900 roku został absolwentem warszawskiej Szkoły Rysunkowej. Nauki pobierał wówczas u znanych artystów, m.in. Wojciecha Gersona, Adama Badowskiego oraz Jana Kazimierza Kauzika. Należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Swoją pierwszą poważną wystawę zorganizował właśnie w pracowni towarzystwa. Miało to miejsce w 1914 roku. Prezentował wtedy „Portret dziewczynki”. Kolejnymi jego obrazami były „Portret chłopczyka” i „Owoce”.
II wojna świata przyniosła zniszczenia także w środowisku artystycznym. Zachowały się tylko nieliczne obrazy i galerie sztuki. Wacław Chodkowski w 1945 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków. Został członkiem związku ze względu na swój dorobek malarski. Do najważniejszych obrazów Chodkowskiego zaliczyć można: „Pole wilanowskie”, „Wisła po burzy” oraz „Dziewczyna w rogatywce”. W kolejnych latach artystach prezentował swoje prace w całym kraju, np. „Praca przy piecu hutniczym” w Bydgoszczy lub „Stare Miasto odbudowane” w Warszawie.
Wacław Chodkowski jest autorem pocztówek akwarelowych, które zainspirowały Małgorzatę Karolinę Piekarską podczas pisania książki „Tropiciele”. Pocztówki Chodkowskiego zostały bohaterem powieści. Inne dzieła malarza można obejrzeć w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Jego obrazy są obecnie cenione przez znawców sztuki. Cena egzemplarza wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Większość prac namalował przed wojną, np. „Sadzawka w ogrodzie saskim”, „Dziewczynka w rogatywce”, „Chłopczyk z laurką i kwiatami”, „Portret Kościuszki i „Łodzie na plaży”.
27 kwietnia, 2015 w 9:15 pm
Dziękuje za tą informacje