Théodore Géricault
Théodore Géricault urodził się 26 września 1791 roku w Rouen, zmarł 26 stycznia 1824 roku w Paryżu. Jest zaliczany do grona wybitnych francuskich malarzy i grafików doby romantyzmu. Artysta popularnie nazwany był „malarzem koni i wariatów”, ze względu na tematykę swoich dzieł.
Théodore Géricault ukończył studia w Paryżu. Tam zajmował się tworzeniem replik prac dawnych mistrzów w Luwrze. Największy podziw wzbudzał w nim talent Rubensa. Przez rok, do 1817, zwiedzał włoskie miasteczka (Rzym, Florencję). Zachwyciła go doskonałość prac Michała Anioła oraz sztuka z okresu baroku. Artysta zmarł na gruźlicę, po długiej i bolesnej chorobie. Grób Théodore’a Géricaulta znajduje się na Cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu. Nagrobek ubogaca charakterystyczna płaskorzeźba, określana jako „Tratwa Meduzy„, będąca jednocześnie jego najwybitniejszym dziełem.
W twórczości francuskiego artysty dominowały portrety, sceny walk oraz konie. W dziełach Géricaulta widoczne jest odwołanie do usposobienia samego malarza. Dużo mocnych barw, energii i dynamizmu oraz ekstrawagancji na obrazach, podkreślały cechy charakteru twórcy. Géricault za pośrednictwem malarstwa pokazywał silne emocje, jakie nim targały.
Théodore Géricault jest autorem cyklu portretów pacjentów, przebywających w szpitalu psychiatrycznym. Seria powstała na zamówienie doktora Georgeta w 1823 roku. Obrazy miały być formą ilustracji teorii medycznej na temat klasyfikacji szaleństwa. Ponadto Géricault był jednym z pierwszych malarzy we Francji, którzy tworzyli obrazy w oparciu o technikę litografii. Prace Géricaulta miały duży wpływ na malarstwo Eugène’a Delacroix.
Dzieła można podziwiać m.in. w Luwrze, Nationalmuseum w Sztokholmie oraz londyńskiej galerii. Do jego najważniejszych obrazów zaliczyć można:
- „Artysta w swojej pracowni”,
- „Koń spłoszony przez błyskawicę”,
- „Pięć koni odwróconych zadami do stajni”,
- „Portret mężczyzny lub Wandejczyk”,
- „Wariatka”,
- „Wyścig konny z jeźdźcami”.