Tamara Łempicka
Data i miejsce urodzin Tamary Łempickiej nigdy nie zostały potwierdzone. Najprawdopodobniej przyszła na świat w 1898 lub 1895 roku w Moskwie bądź w Warszawie. Artystka zmarła 18 marca 1980 roku w Cuernavaca w Meksyku. Niekiedy nazywana była Tamara de Lempicka. Zaliczana do grona wybitnych polskich malarzy epoki art déco.
Ojcem Tamary był bogaty Rosjan, żydowskiego pochodzenia. Dziewczyna często udawała choroby, by wakacje spędzać we Włoszech. Tam znalazła życiową pasję, czyli malarstwo. W muzeach we Florencji, Rzymie i Wenecji miała okazję podziwiać największe renesansowe działa, co ukierunkowało jej twórczość, zwłaszcza w pierwszych latach działalności artystycznej. Czyste barwy, precyzyjne rysy oraz cienie, charakteryzowały jej obrazy.
W 1916 roku Tamara Gurwicz-Gorska wzięła ślub z Tadeuszem Łempickim, znanym prawnikiem w Petersburgu. Wkrótce urodziła im się córka, Maria Krystyna. Ich życie diametralnie się zmieniło w trakcie rewolucji październikowej. Mąż trafił do bolszewickiego aresztu. Rodzinie udało się uciec do Paryża, jednak traumatyczne przeżycia sprawiły, że Łempicki nie mógł normalnie pracować. Tamara malowała na ulicach, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie.
Artystka samodzielnie nauczyła się sztuki malarskiej. Jej pierwsza poważna wystawa została zorganizowana w 1922 roku. Szybko zyskała sławę utalentowanej portrecistki. Jej życie prywatne mocno widoczne było na obrazach. Liczne romanse, także z kobietami, przenosiła na płótno. Intensywne kolory, kubistyczne kształty oraz wyczucie estetyki, określały malarstwo Łempickiej.
Tamara de Lempicka zasłynęła kilkoma obrazami. Wśród nich wymienić należy „Cztery akty” oraz autoportret „Tamara w zielonym Bugatti”. Styl życia artystki doprowadził do rozpadu jej małżeństwa w 1931 roku. Malarka przeszła wtedy depresję, co różnie wpływało na jej działalność artystyczną. Niekiedy pracowała bardzo dużo, czasami w ogóle. Jej obrazy zyskały nowy, bardziej naturalistyczny wymiar, widoczna jest także fascynacja Dürerem. Łempicka po raz drugi wyszła za mąż i przeprowadziła się do USA.
Z nowym mężem, austriackim baronem Raoulem Kuffnerem osiedliła się w Beverly Hills. Później mieszkała również w Nowym Jorku. W Stanach Zjednoczonych nie była już jednak wziętą malarką. Zaczęła tworzyć monochromatyczne obrazy – rozmyte motywy z życia codziennego, o barwie beżu lub brązu, miały zaciekawić środowisko artystyczne. W tym czasie namalowała m.in. „Praczkę” i „Gołębie”.
W 1962 roku zmarł baron Kuffnera. Wówczas Tamara zamieszkała w Houston w Teksasie, jednak jej prace nadal nie cieszyły się powodzeniem. Malarka przestała wystawiać swoje dzieła. W 1978 roku przeprowadziła się do Meksyku, gdzie dwa lata później zmarła. Jej prochy rozsypano nad wulkanem Popocatepetl.
31 stycznia, 2016 w 2:16 am
Autoportret Tamary Lempickiej powstal w 1929 roku