Robert Delaunay
Robert Delaunay urodził się 12 kwietnia 1885 roku w Paryżu, zm. 25 października 1941 roku w Montpellier. Był wybitnym malarzem francuskim przełomu XIX i XX wieku. Jeden z głównych przedstawicieli kubizmu orficznego. Robert Delaunay ukończył studia na kierunku malarstwo scenograficzne w Belleville. Początkowo tematyka jego obrazów ograniczyła się do krajobrazów. Najczęściej na płótnie uwieczniał tereny Normandii. Tam również poznał członków grupy z Pont-Aven. Ponadto brał udział w spotkaniach w Salonie Niezależnych.
Kolejny etapem kariery Roberta Delaunaya był okres, podczas którego współpracował z Michelem Chevreulem. Artyści szczegółowej analizie kolorystycznej poddawali dzieła neoimpresjonistycznych malarzy. W kręgu ich zainteresowania były również prace Paula Cézanne’a, które bardzo dokładnie studiowali. Z czasem malarstwo Delaunaya ewoluowało w kierunku kubizmu.
Od 1906 roku Robert Delaunay tworzył z Jeanem Metzingerem oraz z Henrim Rousseau. Trzy lata później stał się członkiem artystycznej grupy, w skład której wchodzili malarze kubistyczni. Grupą kierowali Georges Braque i Pablo Picasso. Jeszcze w tym samym roku Delaunay poznał swoją żonę, która była wówczas w związku małżeńskim z właścicielem galerii Wilhelmem Uhle. Zaledwie rok później malarka, Sonia Uhde-Terk była po rozwodzie i od razu wyszła za mąż za Roberta Delaunaya.
W 1911 roku francuski artysta wstąpił do monachijskiej grupy Błękitny Jeździec. W kolejnych latach mieszkał z żoną w Hiszpanii i Portugalii. Na Półwyspie Iberyjskim przebywał siedem lat. W 1929 roku wspólnie z Hansem Arpem, Zofią Taeuber-Arp i Tristanem Tzarą przeniósł się do Bretanii. Pod koniec swojego życia powrócił do Francji, która wówczas była pod okupacją. Zamieszkał w Mougins.
Kariera Roberta Delaunaya rozwijała się płynnie. Działał on w różnych kręgach malarskich i eksperymentował z popularnymi technikami. Zasłynął jako artysta kubizmu orficznego. Do jego najważniejszych dzieł tego nurtu należą:
- „Wieża Eiffla”,
- „Obrazy okienne”.
Później powstały takie obrazy jak:
- „Hołd dla Blériota”,
- „Biegacze”,
- „Rytm, Radość życia”.