Rijksmuseum otwarte po 10 latach
Największe i najbardziej reprezentatywne muzeum w Holandii znów będzie otwarte dla zwiedzających. Rijksmuseum w Amsterdamie, po przerwie trwającej dekadę, znów czeka na miłośników sztuki.
Muzeum Narodowe Holandii ma swoją siedzibę w Amsterdamie od 1885 roku, wcześniejsze 85 lat funkcjonowało w Hadze. W 2003 roku zdecydowano się na zamknięcie muzeum i przeprowadzenie generalnego remontu budynku tak, by galerie przystosować do wymagań nowoczesnego miłośnika sztuki i zapewnić w nich bezpieczeństwo dla ponad miliona eksponatów, które są w posiadaniu muzeum. Prace w budynku trwały aż 10 lat i pochłonęły 375 mln euro.
Z zewnątrz budynek o architekturze renesansowo-gotyckiej pozostał bez zmian. W środku natomiast zaszła prawdziwa rewolucja. Różnica między tym, jak wnętrza wyglądają teraz, a jak 10 lat temu, jest kolosalna. Gruntownie przebudowano galerie i uporządkowano też zbiory, po remoncie można oglądać je w porządku chronologicznym. Zwiedzający mają do dyspozycji 80 sal ekspozycyjnych, a w nich mogą cieszyć oczy obrazami wielkich mistrzów, m.in. Rembrandta z jego „Strażą nocną” czy Vermeera i jego „Dziewczyną z dzbanem mleka”. Co ciekawe, jak to w Holandii, środkiem Rijksmuseum biegnie pasaż dla rowerzystów.
Wszyscy zainteresowani już od 13 kwietnia 2013 będą mogli podziwiać arcydzieła malarstwa i ich nowe, odświeżone otoczenie. Rijksmuseum po raz kolejny otwiera się na gości. Tak na marginesie, nie można tego niestety powiedzieć o paryskim Luwrze. 10 kwietnia 2013 roku muzeum zostało tymczasowo zamknięte. Doprowadził do tego strajk pracowników, którzy w ten sposób wyrażają swój bunt przeciwko kieszonkowcom, którzy w zorganizowanych grupach odwiedzają galerie.