Polska odzyskała obrazy Fałata
Dwa skradzione w trakcie II wojny światowej obrazy Juliana Fałata wrócą do Polski. Od początku XX wieku były one własnością Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Po 22 września 2011 ich miejscem będzie Muzeum Narodowe w Warszawie.
Odnalezione po latach dzieła Fałata to „Naganka na polowaniu w Nieświeżu” i „Przed polowaniem w Rytwianach„. Oba obrazy to typowe dla malarza dzieła – osadzone w zimowym pejzażu akwarela i olej na płótnie. Ich wartość jest bardzo wysoka. Dla Polski nie oznacza ona tylko wartości materialnej. Wracające do rodzimych zbiorów obrazy stanowią również ogromne dziedzictwo kulturowe, którego twórcą jest jeden z wybitniejszych malarzy w historii sztuki polskiej.
Obrazy, które zostały zrabowane w trakcie wojny wydają się nie do odzyskania. Tym razem jednak po 60 latach od zakończenia II wojny światowej odnalazły się w Nowym Jorku. W 2006 roku były przedmiotami aukcji. Interwencja polskiego rządu była natychmiastowa. Dzięki temu udało się zablokować ich sprzedaż i rozpocząć procedurę sprowadzenia ich do kraju. Trwała ona 5 lat. Zakończyła się pomyślnie w chwili, gdy nowojorski sąd zadecydował o ich wydaniu. Dzięki temu, już 22 września, Prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł odebrać dzieła Fałata.
24 września, 2011 w 3:28 am
Nareszcie cos konkretnego w odzyskiwaniu majatku i kultury polskiej.Co innego jest kupic cos i wywiesc za granice,a co innego beszczelnie zrabowac gdy ktos ma przystawiony pistolet do skroni.Wiem ze Polaka patrzy w strone beszczelnej Rosij.Rabowali to co jeszcze lu nie zdazyli niemcy.Tata powiadal mi ze cale pociagi widzial zaladowane rabunkiem,nawet cenne pianina.Brawo wywiadowi polskiemu i tym chitorykom co trzymaja puls na reku bandytom.
24 września, 2011 w 3:30 am
Przepraszam za ortografie ale pisze w emocjach