Plakat polski w Moskwie
Historia plakatu polskiego jest wyjątkowo fascynująca. Jednak, żeby poznać ją dokładnie trzeba opuścić granice Polski. W muzeum im. Puszkina w Moskwie wystawiana jest właśnie duża kolekcja polskiego plakatu z przełomu XIX i XX wieku.
Ekspozycja „Polski plakat XIX i XX wieku” obejmuje wybitne prace, takich uznanych twórców jak Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer. Oprócz nich plakaty Weissa, Axentowicza czy Brzozowskiego. Dla miłośników sztuki – prawdziwe rarytasy. Jak to się stało, że dzieła nie zostały w Polsce, a przeszły w posiadanie moskiewskiego muzeum?
Wszystko za sprawą Pawła Ettingera, polskiego kolekcjonera, który mieszkał w Moskwie od schyłku XIX wieku, aż do połowy XX wieku. W tym czasie zbierał on prawdziwe perełki wśród plakatów – część przekazywali mu sami artyści, część pozyskiwał od zakładów poligraficznych. W ten sposób zgromadził całkiem pokaźny zbiór. Wszystkie 200 prac, w których posiadanie weszło Muzeum im. Puszkina pochodzą od Ettingera.
Obecnie plakat kojarzy się w głównej mierze reklamowo. U schyłku XIX wieku był przejawem artyzmu, był osobną dziedziną sztuki. Niebanalne prace wielkich twórców informowały o wydarzeniach kulturalnych, zapraszały na spotkania. Tak jak plakat otwierający ekspozycję w Moskwie. „Wnętrze” z 1898 roku autorstwa Stanisława Wyspiańskiego to artystyczne zaproszenie na spektakl o tym samym tytule z towarzyszącym odczytem Stanisława Przybyszewskiego.
Wiadomo już, że plakaty zostaną wypożyczone do Polski i tutaj będą miały swoją wystawę. Ich sprowadzeniem zajmuje się Instytut im. Adama Mickiewicza.