Lucas Cranach Starszy
Lucas Cranach Starszy urodził się 1472 roku w Kronach, zmarł 16 października 1553 roku w Weimarze. To jeden z wybitniejszych niemieckich malarzy oraz grafików okresu renesansu. Kontakt ze sztuką miał już w dzieciństwie. Jego ojciec również był artystą. Inspiracji do tworzenia swoich dzieł poszukiwał podróżując. W 1501 roku zamieszkał w Wiedniu, wówczas wzorował się na twórczości Albrechta Dürera. Pięć lat później przeprowadził się do Wittenbergi, gdzie pracował jako nadworny malarz księcia Fryderyka Mądrego. Z czasem Cranach otrzymał tytuł szlachecki, co ułożyło jego pozycję wśród środowiska artystycznego.
W 1510 roku Lucas Cranach wziął ślub z Barbarą Brengebier, z którą doczekał się gromadki dzieci. Synowie poszli w jego ślady i zostali malarzami. Lucas Cranach przyjaźnił się z Marcinem Lutrem, który nie raz był tematem jego obrazów. Bliskie relacje z reformatorami sprawiły, że często malował dzieła ikonograficzne o biblijnej tematyce. Niejednokrotnie współpracował ze swoimi synami. Na swoim koncie miał ponad 400 dzieł. W między czasie pełnił funkcję burmistrza. Zmarł w wieku 81 lat. Jego pracownią zajął się syn Lucas, który kontynuował malarską tradycję rodziny.
Lucas Cranach Starszy nie bał się eksperymentować ze stylem. Łączył cechy odrodzenia z późnym gotykiem lub manieryzmem. Ponadto jako dojrzały artysta często tworzył również grafiki, np. drzeworyty o ukrzyżowaniu. Był najpopularniejszym renesansowym portrecistą w Niemczech, obrazy tworzył na zamówienie najważniejszych osobistości. Tematami jego dzieł były najczęściej kobiety. Tworzył akty oraz scenki mitologiczne. Do najważniejszych jego obrazów można zaliczyć:
- „Ucieczka do Egiptu”,
- „Ołtarz Św. Katarzyny”,
- „Matka Boska Wspomożenia Wiernych”,
- „Hans i Magrethe Luter”,
- „Sąd Parysa”,
- „Melancholia”,
- „Chrystus i jawnogrzesznica”,
- „Chrystus błogosławiący dzieci”,
- „Ołtarz Ostatniej wieczerzy”,
- „Trzy Gracje”,
- „Madonna z Dzieciątkiem i Jan Chrzciciel”,
- „Wenus i Amor kradnący miód”.
Płótna Lucasa Cranacha można podziwiać w największych światowych galeriach m.in. w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Warszawie, Nelson-Atkins Museum of Art w Kansas oraz City National Gallery w Londynie.
12 listopada, 2018 w 6:11 pm
Bardzo pomocny i treściwy artykuł! 😀