Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci to najznakomitszy przedstawiciel epoki renesansu, „człowiek renesansu”, ponieważ zajmował się on kilkoma dziedzinami nauki i sztuki jednocześnie. Leonardo di ser Piero da Vinci, bo tak oficjalnie się nazywał, interesował się m.in. malarstwem, architekturą, matematyką, fizyką, geologią, medycyną i filozofią.
Z perspektywy kilkuset lat po jego urodzeniu trudno jest znaleźć drugą tak utalentowaną i wszechstronną osobę na świecie. Da Vinci urodził się 25 kwietnia 1452 roku w niedalekim sąsiedztwie włoskiego miasteczka Vinci stąd jego nazwisko. Jego ojciec był notariuszem. Leonardo pochodził jednak z nieprawego łoża, co początkowo ograniczało jego edukację, nauczono go jedynie pisać i czytać. Dopiero nastoletnim Leonardem zainteresował się jego biologiczny ojciec i zabrał go do swojego domu we Florencji, a tu poznał osoby, które pozwoliły mu rozwinąć skrzydła.
Właśnie przez to, że był nieślubnym dzieckiem nie mógł studiować na uniwersytetach, ale jego talent plastyczny szybko dostrzegli znajomi ojca. Właśnie, jako malarz Leonardo da Vinci zyskał największą sławę w swoich czasach. Jego najbardziej znane obrazy to „Mona Lisa” i „Dama z gronostajem” oraz wiele dzieł o charakterze religijnym. Tworzył też freski, np. „Ostatnia Wieczerza” zdobiący ścianę w kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.
Jego zamiłowanie do techniki i mechaniki zaowocowało tym, że tworzył wszelkiego rodzaju sprzęty ułatwiające codzienne życie, wiele z nich także dziś swoimi rozwiązaniami zadziwia naukowców. Da Vinci budował maszyny wojenne, systemy grzejne, wprowadzał do użytku dźwignie i koła zębate, próbował zbudować lotnie i samoloty, zaprojektował też spadochron, pracował nad aparatem fotograficznym. Renesans to także wielka fascynacja ludzi medycyną i anatomią, więc i Leonardo da Vinci nie przeszedł obok tej nauki obojętnie. Najbardziej skupił się właśnie na anatomii człowieka, choćby dlatego że powiązana była ona z fascynacją malarstwem i matematyką, poznawała m.in. poznawać proporcje ciała.
Da Vinci zmarł 2 maja 1519 roku w Vasari pozostawiając po sobie wielki dorobek naukowy i artystyczny. Istnieją teorie, że większość planów i konstrukcji, które wykonał były na tyle genialne i innowacyjne, że niemożliwe do wykonania w czasach, w których żył i że kierowane były przez kosmitów lub sam artysta był przedstawicielem obcej cywilizacji, nawet w jego obrazach niektórzy naukowcy doszukują się znaków i zakodowanych informacji z kosmosu.
28 września, 2011 w 6:41 pm
B.dobry materiał, dokładny lecz nie taki długi.
30 stycznia, 2015 w 7:17 pm
b.dobre lecz trochę za długie ,ale dziękuję
15 lutego, 2015 w 11:52 pm
Jest k.
2 lutego, 2017 w 3:04 pm
Małe sprostowanie. Leonardo zmarł w Amboise (na zamku Clos Luce). Poza tym bardzo rzeczowy artykuł.