Konkurs Airbrush – Ucho van Gogha
Finał pierwszego konkursu malarstwa Airbrush zatytułowany „Ucho van Gogha” miał miejsce w dniu 6 września 2008 roku w Kołobrzegu. Zgłoszenia chętnych zarówno z Polski, jak i z krajów sąsiadujących, przyjmowane były już od października 2007 r. aż do czerwca 2008 br. W konkursie udział wzięło kilkadziesiąt osób, a funkcję szefa artystycznego pełnił Pan Andrzej Karpiński. Imprezę współorganizowały: pracownia Airbrush & Design – Karpiński z Poznania wraz z wydawnictwem firmy Troton LAKIERNIK – Magazyn dla Lakierników i Blacharzy. Sponsorami konkursu byli: MULTICHEM, MOTIPDUPLI, TROTON, BODZIO, NOVOL i FACHOWIEC. Główną nagrodą w konkursie był mieszalnik AquaLine – Profix firmy Multichem i zestawy past polerskich. Przedstawiciele firmy, Pan Grzegorz Turek razem z małżonką wręczali osobiście nagrody i wyróżnienia jakie zostały przygotowane przez jego firmę. Ponadto przedstawił on zebranym zalety produktów i urządzeń Profix.
Do konkursu w obu kategoriach – „airbrush dla motoryzacji” i „airbrush poza motoryzacją” – zgłoszonych zostało aż 87 prac, których poziom był zróżnicowane, ale relatywnie wysoki. Organizatorzy i sponsorzy spisali się na piątkę przygotowali wartościowe, atrakcyjne nagrody. Każdy z uczestników dostał promocyjny pakiet od sponsorów konkursu, a w ich skład wchodziły m.in. gadżety reklamowe i smycze. Jury pod przewodnictwem p. Andrzeja Karpińskiego wyeliminowało na początku po 10 prac w każdej kategorii, po czym przyznano 15 wyróżnień i 3 główne nagrody.
Nagrodę dostał również pierwszy uczestnik, została także wyłoniona najlepsza aerografistka. Wystawiona zostały także oryginały zgłoszonych prac przywiezione przez uczestników, a więc ilustracje, maski, kaski, motocykle oraz samochody. Na sali wyświetlana była prezentacja multimedialna przygotowana przez Filipa Karpińskiego. Zawierała one wszystkie zgłoszone prace łącznie z nazwiskami uczestników tego konkursu. Umożliwiło to przyznanie nagrody publiczności.
Dla odważnych stworzono „airbrush action” – malowanie na żywo, w przypadku której najaktywniejszy okazał się p. Paweł Płaneta. Organizatorzy zaprosili także stowarzyszenie ekologiczno – kulturalne o nazwie „Klub Gaja”, którego założyciel – p. Jacek Bożek – edukował zebranych w zakresie ochrony środowiska oraz zmian klimatycznych na Ziemi. Poznaliśmy także nowy program kabaretu „Nołnejm”.
- Pierwsze miejsce zdobył p. Krzysztof Zielonka za pracę na motocyklu Yamacha Virago 250, na którym przedstawiona została historia malarstwa „w pigułce”. Na poszczególnych elementach motocykla mogliśmy oglądać interpretacje malowideł z Lascaux, malarstwa Rembrandta, a także dzieł Kandinsky’ego.
- Drugie miejsce i zestaw równie imponujących nagród przyznano Szymonowi Kowalewskiemu z Grudziądza za pracę na motocyklu Harley Custom. Praca jego przedstawiała mroczną kompozycję z ciał i czaszek. Pozornie popularny temat zwrócił uwagę swoim wykonaniem. Głębia kolorów, nasycenie i przestrzeń. Poprawne proporcje postaci i połączenie części w całość zadecydowały o przyznaniu drugiej nagrody.
- Trzecie miejsce zdobył Adriano Tkaczyk z Bydgoszczy za malowidło ścienne przedstawiające delfiny i podwodną panoramę. Kolorystyka, proporcje i dostosowanie rysunku do wielkości pomieszczenia wywarły na jury ogromne wrażenie.
Andrzej Karpiński
8 czerwca, 2009 w 11:16 pm
super, info do mnie bedzie z samego rana 🙂