Jean Chardin
Jean Chardin, a tak naprawdę Jean-Baptiste Siméon Chardin urodził się 2 listopada 1699 roku w Paryżu, zmarł 6 grudnia 1779 roku w Paryżu. Wybitny francuski malarz, który cenił sobie indywidualizm. Sztuką zajął się nagle. Początkowo tworzył głównie portrety, scenki z życia codziennego i martwą naturę. Ów tematyka na początku XVIII wieku nie należała do najpopularniejszych. Niemniej, Jean Chardin zyskał uznanie wśród malarzy, a jego dzieła były chętnie kupowane. Jego obrazami zachwycał się sam Ludwik XV. Obrazy Chardina były inspiracją dla artystów kolejnych epok, np. Paula Cézanne’a.
Sławę utalentowanego malarza Jean Chardin zyskał podczas organizowanej co roku Wystawy Młodych w Paryżu. Dokładnie w 1728 roku przestawiał kilka swoich prac, które zebrały pozytywne recenzje. Jeszcze w tym samym roku dołączył do grona Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. W Akademii określano go mianem „utalentowanego malarza zwierząt i owoców”. Jean Chardin tworzył obrazy w oparciu o indywidualną technikę. Nakładał kilka warstw farby, dzięki czemu koloryt płótna zyskiwał głębię. To bardzo różniło jego dzieła od innych obrazów malarzy okresu rokoko. Syn malarza również zajmował się sztuką. Jednak zmarł w 1772 roku w wyniku utonięcia. Najprawdopodobniej było to samobójstwo.
Jean Chardin zaliczany jest do najbardziej uzdolnionych malarzy rodzajowych. Obrazy z rozmytym światłem i nierówną kompozycją świadczyły, że był artystą nowoczesnym. Malarz zmarł po ciężkiej chorobie 6 grudnia 1779 roku w swoim domu w Paryżu. Jego kariera i popularność rozwijały się aż do śmierci. Grób malarza zlokalizowany jest w paryskim kościele Saint Germain l’Auxerrois.
Najważniejsze obrazy Chardina to:
- „Zabity zając z prochownicą i torbą myśliwską”,
- „Martwa natura: dwa króliki, szara kuropatwa, torba myśliwska”,
- „Gra w karty”,
- „Poranna toaleta”,
- „Kanarek”,
- „Wazon z kwiatami”,
- „La Pourvoyeuse”,
- „Autoportret przy sztalugach”,
- “Martwa natura z atrybutami sztuki”,
- „ Portret pani Chardin”,
- „Martwa natura z karafką wina”.
Podziwiać je można m.in. w Luwrze, Narodowej Galeria Irlandii, Nationalmuseum w Sztoklomie, National Gallery w Londynie oraz National Gallery of Art w Waszyngtonie.