Jacek Malczewski
Jacek Malczewski urodził się 15 lipca 1854 roku w Radomiu. Jego rodzice Maria i Julian dość szybko dostrzegli jego talent artystyczny i już jako gimnazjalista był wolnym słuchaczem Szkoły Sztuk Pięknych, której ówczesnym dyrektorem był sam wielki Jan Matejko twórca takich wybitnych obrazów jak „Bitwa pod Grunwaldem” czy „Hołd pruski”.
To właśnie mistrz namówił rodziców Malczewskiego, by porzucił on naukę na rzecz rozwijania jego talentu. Jan Matejko udzielał mu prywatnych lekcji, młody malarz studiował także we Francji. Wiele podróżował po Europie i poznawał ludzi, którzy mieli wpływ na jego artystyczną drogę. Najbardziej znaczącym momentem w życiu Malczewskiego, co znalazło odzwierciedlenie w jefgo sztuce, była śmierć jego rodziców.
Malarstwem symbolicznym zajął się w latach 1894-1897. To właśnie symbolizm wyniósł go na szczyty popularności. To co charakterystyczne w jego obrazach to anioły, chimery, cmentarzyska i motywy historyczne inspirowane Matejką. Malczewski angażował się w prace w krakowskiej SSP, a także uczył malarstwa kobiety, którym wtedy nie wolno był studiować na tej uczelni. W 1912 roku Jacek Malczewski został rektorem Akademii Sztuk Pięknych, którą powołano w 1900 roku.
Malarz zmarł 8 października 1929 roku w Krakowie pozostawiając po sobie ogromny dorobek twórczy. Za jego zasługi artystyczne pochowano go w Krypcie Zasłużonych na krakowskiej Skałce, za życia wielokrotnie go odznaczano. Dziś jego obrazy sprzedawane są za setki tysięcy złotych, a prawdziwi koneserzy sztuki nie wyobrażają sobie swoich kolekcji bez choćby jednego jego obrazu. Co jeszcze charakterystyczne w jego twórczości to to, że pozostawił po sobie wiele autoportretów i cykli prezentujących dany temat. Jego syn Rafał także próbował swoich sił jako malarz, lecz nie dorównał swoimi osiągnięciami ojcu, a bardziej skupił się na dziennikarstwie i sporcie. Najbardziej znane dzieła mistrza Malczewskiego to:
- „Melancholia”,
- „Hamlet polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego”,
- „Zatruta studnia”,
- „Portret mężczyzny na tle pejzażu”,
- „Autoportret w jakuckiej czapce”,
- „Autoportret w białym stroju”,
- „Autoportret z paletą”,
- „Autoportret z hiacyntem”.
27 października, 2016 w 5:25 pm
To bardzo piękne malarstwo .
16 października, 2018 w 7:58 pm
Proszę o pomoc przy interpretacji obrazu symbolisty Jacka Malczewskiego „Przeznaczenie”. Czy jest tam symbolika śmierci? Co oznaczają postacie, ludzkie szkielety? Czy jest to dążenie do nieuniknionego?