Gustave Moreau
Gustave Moreau to przedstawiciel symbolizmu w malarstwie światowym. Jego obrazy to głównie dzieła przedstawiające sceny biblijne lub bardzo nimi inspirowane. Artysta przyszedł na świat 6 kwietna 1826 roku w Paryżu, a jego rodzice bardzo związani byli ze sztuką, co pozwoliło mu od najmłodszych lat rozwijać swój talent.
Ojciec był architektem i to on zwrócił uwagę na zdolności małego Gustave’a. Jego nauczycielem był Edouard François-Pico – malarz historyczny i religijny, który odcisnął wielkie piętno na Moreau. Kolejną osobą, która uczyła go warsztatu był Théodore Chassériau, który z czasem został jego przyjacielem. Chassériau to głównie portrecista, ale też tworzył obrazy historyczne i mitologiczno-religijne. Gustave Moreau był profesorem na paryskiej École des Beaux-Arts, czyli zespole szkół artystycznych, a jego uczniami byli Henri Matisse i Georges Rouault.
W 1883 roku Moreau został odznaczony Krzyżem Legii Honorowej. Mimo że był w swoim czasie bardzo uznawany i ceniony to raczej stronił od ludzi i zamykał się w swojej pracowni, by malować, nie lubił zamieszania, które się wokół niego rozgrywało. Pozostawił po sobie ponad 8000 obrazów i rysunków, a najbardziej znane i cenione to te, na których przedstawił mitologiczne postaci i biblijne sceny. Są to m.in. „Prometeusz”, „Salomea”, „Edyp i Sfinks”, „Orfeusz”, „Europa i Byk”, „Anioł wędrujący”, „Diomedes pożerany przez własne konie”, „Kwiat mistyczny”, „Hezjod i Muza”.
Moreau zmarł 18 kwietnia 1898 roku w Paryżu, a w jego domu otwarto muzeum jego imienia.