Edward Dwurnik
Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie i pozostaje jednym z najbardziej znanych polskich malarzy i grafików XX wieku. Aktualnie mieszka w Warszawie. Jego córka Pola Dwurnik odziedziczyła talent po ojcu i także zajmuje się sztuką. Dwurnik przez kilkadziesiąt lat swojej kariery namalował ponad 5 tys. obrazów. Ostatni z nich „Uśmiechnięte Twarze – Mysłowice” powstał w 2007 roku.
Edward Dwurnik pierwsze kroki w świecie malarstwa stawiał w 1963 roku. Wówczas rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pod okiem Krystyny Łady-Studnickiej uczył się malarstwa i grafiki. Przez trzy lata studiował również rzeźbę. Edukację zakończył w 1970 roku. Sam malarz uważa, że początki na ASP były trudne, gdyż nie wiedział, w jaką stronę pójdzie jego sztuka. Ważnym wzorcem dla Dwurnika były obrazy Bernarda Buffeta. Kolejnym wyznacznikiem były dzieła, jakie zobaczył podczas wystawy Nikifora w 1965 roku. To ukształtowało go jako artystę.
Pierwsze obrazy Edwarda Dwurnika dotyczyły aktualnych przeżyć. Pod koniec lat sześćdziesiątych namalował takie obrazy jak:
- „Podróże autostopem”,
- „Warszawa”,
- „Portret”.
Jego dzieła charakteryzowały się bogatą kompozycją, która składała się z wielu elementów. Wszystkie przedmioty miały jednak swój cel i razem tworzyły określoną całość, a mocne barwy przykuwają uwagę. Jego obrazy doceniono w świecie sztuki. Artysta był wielokrotnie nagradzany, w 1983 roku otrzymał Nagrodą Kulturalną „Solidarności”, pięć lat później wyróżniony go na Olimpiadzie Sztuki w Seulu, a w 1992 roku wręczono mu Nagrodę Fundacji Sztuki Współczesnej.
Obrazy i grafiki malarza można podziewać w galeriach w całym kraju. Jedno z jego ostatnich dzieł „Październik” znajduje się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Dwurnik na swoim koncie ma również wiele cykli. Pierwszym, jaki namalował, była seria rysunków pt. „Zachwycenie tłumem”. Do innych ważnych półcień w jego karierze można zaliczyć:
- „Dziesięć Stacji Świeckiego Ukrzyżowania”,
- „Konstytucja 3 Maja”,
- „Kraków niebieski”
oraz zbiory:
- Gazeta,
- Romantycy,
- Sportowcy,
- Wyliczanka,
- Portret.
11 maja, 2020 w 1:03 pm
Przepiękny obraz w cudnych kolorach.
11 maja, 2020 w 1:04 pm
Przepiękny obraz w moich ulubionych kolorach.