Edgar Degas
Wybitny i uzdolniony artysta końca XIX wieku. Powszechnie uznaje się go za impresjonistę, jednak jego malarstwo nie do końca wtapiało się w ten nurt. Jego prace noszą jednak znamiona realizmu, od którego impresjoniści starali się odciąć. Jednak stosowane przez niego innowacyjne techniki i zaskakujące kompozycje oraz praca światłem stawiają go w szeregu mistrzów impresjonizmu.
Mimo tego, że obce mu było malowanie pejzaży czy martwej natury, czyli znamiennych dla impresjonizmu tematów, zdecydowanie przyczynił się on do rozpowszechnienia tego kierunku. Wziął udział w siedmiu wystawach prac impresjonistów. Choć pozostawał na uboczu, wypracował sobie silną pozycję wśród reprezentantów grupy. Jego oryginalny i niepowtarzalny styl, zdobył wielu zwolenników, nie tylko wśród znajomych artystów, ale i miłośników malarstwa.
Jego przygoda z malarstwem zaczęła się od odzwierciedlania na płótnie scenek historycznych, a imponujące umiejętności przedstawiania postaci w ruchu miały wpływ na powstanie, typowych dla malarstwa impresjonistycznego, obrazów wyścigów konnych czy dynamicznych scen sportowych. Znany jest jednak przede wszystkim z umiłowania dla tańczących kobiet. Jego zafascynowanie do tancerek znalazło swoje odzwierciedlenie w jego twórczości. To właśnie kobietom poświęcił najwięcej uwagi, czego świadectwem są takie pastelowe dzieła jak: Tancerka z 1871 r., Lekcja tańca 1872 r., Tancerka na scenie z 1876 r., Primaballerina z 1878 r.
Pod koniec życia los Degasa był podobny do Moneta. Pogłębiające się w latach osiemdziesiątych kłopoty ze wzrokiem, zmusiły go do wykorzystania pasteli. Z czasem jednak artysta całkowicie stracił wzrok i możliwość jakiegokolwiek wyrazu artystycznego. Zmarł w 1917 roku w wieku 83 lat.
Malarstwo i talent Degasa za jego życia były dostrzegane, jednak nie tak bardzo, jakby chciał tego artysta. Degas doczekał tylko jednego sprzedanego obrazu. Dziś sporo jego dzieł znajduje się w Paryżu w Musee d’Orsay, są to m. in.: Lekcja tańca, Na wyścigach, Prasujące kobiety, Kobieta rozczesująca włosy czy Dwie niebieskie tancerki.