Dziwny ogród – Józef Mehoffer
Rok powstania: 1902-1903
Technika malarska: olej na płótnie
Gatunek malarski: malarstwo rodzajowe
Styl malarski: symbolizm
Ekspozycja: Muzeum Narodowe w Warszawie
Józef Mehoffer, kiedy zaczął malować dzieło, miał 33 lata. Jego życie rodzinne właśnie nabierało pełnego kształtu. dwa lata wcześniej na świat przyszedł jego pierwszy i jedyny syn Zbigniew. Na karierę też nie mógł narzekać – już wtedy był uznanym malarzem i rozpoznawalnym twórcą witraży. Nic więc dziwnego, że domową i zawodową sielankę malarz postanowił odzwierciedlić tak jak potrafił najlepiej, czyli na obrazie.
„Dziwny ogród” to zagadka, którą Mehoffer wpisał się w historię sztuki. Z pozoru zwykły obrazek z życia codziennego rodziny artysty. Można dostrzec na nim dziecko i żonę Mehoffera oraz nianię małego. We trójkę spacerują po sadzie, kobiety w cieniu drzew, chłopiec w pełnym blasku słońca. Promienieje – to pierwszy symbol rzucający się w oczy obserwatora. Dziecko mieni się w słońcu, przypomina aniołka, jest odzwierciedleniem niewinności, czystości, ufności i dobroci. Potęguje arkadyjski nastrój z rozmysłem budowany przez malarza. Wśród kwiatów, z matką za plecami, nie może mu się przecież stać nic złego. Czy na pewno?
I tu zaczynają się domysły… Dlaczego na obrazie góruje monstrualnych rozmiarów ważka? Jej złoty kolor może sugerować zwiastun szczęścia i dobrobytu? A może to po prostu owad widziany oczami zafascynowanego dziecka? Istnieje jednak teoria, że gigantyczna ważka symbolizuje nieszczęście… Nie bez znaczenia może być tutaj data powstania obrazu. To młodopolski przełom wieków – fin de siecle. Czas przewidywania złego i oczekiwania na najgorsze. Czy w tym przypadku należy iść tym tropem?
29 marca, 2014 w 1:48 pm
Jest to bardzo ciekawy opis, który przekształcony prawidłowo z wstępem, rozwinięciem i zakończeniem może posłużyć celom szkolnym. Jego informacje są wystarczające.
24 września, 2015 w 1:39 pm
Namalował to namalował, co tam rozważać i zastanawiać się „co autor miał na myśli?”
10 grudnia, 2015 w 7:15 pm
Waszka,jest bardzo wdzięczna malarsko,przecudne kolory ,przez skrzydła przebija się słońce,bardzo pasuje do całości.Znaczenia symbolicznego zawsze można się dopatrzeć ,ale w tym dziele to dekoracja.
15 maja, 2016 w 9:49 pm
Według mnie ważka symbolizuje słońce-radość z życia. Jest wysoko i ma złociste skrzydła. Co ważniejsze jest zdanie wielu ludzi którzy badali obraz i według mnie jest to prawda.Obraz według informacji znanych ludziom interesującym się takimi rzeczami jest sielanką co oznacza że nie może posiadać elementów grozy czy dramatu.