Alfred Sisley
Alfred Sisley urodził się 30 października 1839 w Paryżu, zmarł 29 stycznia 1899 roku w Moret-sur-Loing. Zaliczany jest do najwybitniejszych malarzy francuskich. Jego korzenie znajdują się jednak w Wielkiej Brytanii. Sisley był przedstawicielem nurtu impresjonistycznego.
Rodzina Sisleya była uzdolniona artystycznie, przede wszystkim muzykalnie. Brytyjczycy majątek zbili jednak na eksporcie kwiatów. Ale Alfred od najmłodszych lat przejawiał talent plastyczny. Rodzice woleli dla niego stabilniejszego zawodu, jako handlowiec w rodzinnej firmie, jednak w 1862 roku Sisley zatrudnił się w pracowni Marca-Charlesa-Gabriela Gleyre’a. Szwajcarski artysta nauczał w Paryżu m.in. Auguste’a Renoira i Claude’a Moneta.
Cechy malarstwa Sisleya
Twórczość Alfreda Sisleya w dużej mierze dotyczyła jego rodzinnego Paryża. Malował okoliczne krajobrazy, chcąc w ten sposób uwiecznić piękno miasta i jego obrzeży. Lubował się również we niedalekich regionach jak Louveciennes i Marly-le-Roi. Brytyjskie pochodzenie również widoczne jest na obrazach. Inspiracje czerpał z prac Johna Constable’a oraz Josepha Turnera, który zapoczątkował angielski impresjonizm.
Malarstwo Sisleya odzwierciedlało jego spokojny charakter. Wśród jego dzieł dominują zimowe i jesienne pejzaże. To wyróżniało go od typowo letnich scenerii Moneta. Na jego obrazach często pojawiał się motyw wody. Kolorystka delikatna i stonowana, podkreślająca melancholijną duszę artysty. Alfred Sisley do końca był wierny zasadom impresjonizmu. W jego karierze artystycznej nie ma momentów zwątpienia lub odejścia od nurtu na rzecz innego. Mimo to Sisley nie zdobył uznania w środowisku artystycznym XIX wieku. Zmarł samotnie, zapomniany przez najbliższych, bez sukcesu w gronie twórców impresjonistycznych. Jego prace zostały zauważone dopiero po jego śmierci.
Obrazy Alfreda Sisleya zdobią obecnie europejskie galerie i muzea, m.in. w Moskwie oraz rodzinnym Paryżu. Zupełnie inne spojrzenie zachwyciło XX-wiecznych krytyków sztuki.
Najbardziej znane obrazy Sisleya to:
- „Kanał Saint-Martin”,
- „Mroźny dzień w Louveciennes”,
- „Regaty w Moseley”,
- „Pod mostem w Hampton Cort”,
- „Sekwana w Port-Marly”,
- „Powódź w Port-Marly”,
- „Odpoczynek na brzegu potoku”,
- „Na skraju lasu”.