Olga Boznańska
Olga Boznańska urodziła się 15 kwietnia 1865 roku w Krakowie, zmarła 26 października 1940 roku w Paryżu. Zaliczana jest do najbardziej uzdolnionych polskich malarek. Jest przedstawicielką realizmu i impresjonizmu.
Jej ojcem był Adam Boznański, matką – Eugenia Mondan. Nauki malarstwa Boznańska pobierała u znakomitych artystów, m.in. u Antoniego Piotrkowskiego i Kazimierza Pochwalskiego. Później wyjechała do Monachium, gdzie kształciła się w prywatach szkołach rysunku.
Debiut jako artystka Olga Boznańska zaliczyła w 1896 roku wystawiając swoje obrazy w galeriach w Monachium, Warszawie, Berlinie oraz Wiedniu. Na sukces przyszło jej czekać dwa lata. Złotym medalem uhonorowano „Portret malarza Pawła Nauena”, a kilka miesięcy później wyróżnienie przyznano „Portretowi miss Mary Breme”. Docenienie w środowisku malarskim przyczyniło się do zaproponowania Boznańskiej, by pokierowała katedrą malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Propozycję jednak odrzuciła.
Po przeprowadzce do Paryża w 1898 roku, weszła w skład Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Wkrótce również została członkiem Société Nationale des Beaux Arts. Kolejna lata również obfitowały w sukcesy zawodowe, m.in. srebrne medale w Pittsburghu i Amsterdamie. Boznańska została zauważona nie tylko jako malarka, ale również jako ambasadorka polskiej sztuki. Dlatego też w 1924 roku otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Od początku lat trzydziestych zainteresowanie twórczością Olgi Boznańskiej zaczęło słabnąć. Coraz rzadziej decydowano się na kupno jej prac. Ostatnie sukcesy to Grand Prix w 1937 roku, które otrzymała na Wystawie Światowej w Paryżu oraz sprzedaż królowi włoskiemu pięciu portretów. Boznańska zmarła w 1940 roku.
Polska malarka zasłynęła swoim niezwykle interesującymi portretami. Na obrazach bardzo często uwieczniała wnętrza swojej pracowni lub krajobraz z okna. Jej technika opierała się na niewielkich punktach wykonywanych pędzlem, w ten sposób artystka utrzymywała „czystość” w swych rysunkach. Z czasem zamieniła płótno na delikatnie zagruntowaną tekturę, co dawało efekt matowości oraz niespotykane zestawienia kolorystyczne.
Do najważniejszych dzieł Olgi Boznańskiej należą:
- „Portret kobiety” lub „Kwiaty”, które znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie,
- „Dziewczynka z koszem jarzyn w ogrodzie” – Muzeum Narodowe w Warszawie,
- „Portret panny Dygat” i „Portret młodej kobiety w bieli” – Muzeum Orsay w Paryżu.
10 marca, 2015 w 8:37 pm
Proszę O Opis Obrazu Olgi Boznańskiej ,,Martwa Natura z Kwiatami”