Umberto Boccioni
Futuryzm to kolejny nurt w sztuce, który narodził się we Włoszech. Miało to miejsce na początku XX wieku, a jednym z jego najznamienitszych przedstawicieli był Umberto Boccioni – uważany jednoczesnie za jednego z twórców tego ruchu.
Boccioni urodził się 19 października 1882 roku na południu Włoch w rodzinie urzędniczej. Studiował w Rzymie, a po studiach jakiś czas podróżował po Europie, by podglądać warsztat znanych artystów. W tym czasie nawiązał też wiele kontaktów i przyjaźni z innymi malarzami młodego pokolenia i innymi przedstawicielami świata kultury. Osiadł w Mediolanie i po nawiązaniu znajomości z Filippo Tommaso Marinettim, podpisał jego „Manifest futurystyczny”. Miało to miejsce 8 marca 1910 roku.
Umberto Boccioni bardzo zainteresował się też rzeźbą i w tym celu zwrócił się o pomoc do innych znanych rzeźbiarzy. Byli wśród nich m.in. Brancusi i Raymond Duchamp-Villon. Jego wystawy cieszyły się wielkim powodzeniem. Szczególnie te odbywające się w Londynie dostarczały mu kolejnej rzeszy nowych odbiorców. Jednak jego pięknie zapowiadającą się karierę przerwał wybuch I wojny światowej i dobrowolne wcielenie do armii. Zrobił to razem ze swoimi kolegami artystami. Podczas ćwiczeń artysta niestety spadł z konia i wyniku doznanych obrażeń zmarł 16 sierpnia 1916 roku w Weronie.
Jego obrazy to: „Siły ulicy”, tryptyk „Stany duszy”, „Elastyczność, synteza ruchu galopującego konia”, „Hałas uliczny wdzierający się do domu”, „Symulaniczny widok z okna”, „Dynamizm głowy kobiece” oraz rzeźby „Rozwinięcie butelki w przestrzeni” i „Jedyne kształty ciągłości w przestrzeni”.