Alfons Mucha
Alfons Mucha przyszedł na świat 24 lipca 1860 roku na Morawach, które w tym okresie należały do Austrii. Malarz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli secesji, czyli kierunku zaliczanego do modernizmu, który charakteryzuje się dążeniem do stylowej jedności w różnych aspektach sztuki.
Początki kariery tego artysty to malowanie dekoracji teatralnych i tworzenie reklam oraz plakatów związanych z teatrem. Początkowo Mucha zapowiadał się dość dobrym śpiewakiem, jednak chęć malowania zwyciężyła nad zdolnościami wokalnymi. Przez pewien czas tworzył dla jednego z teatrów we Wiedniu, a kiedy jego talent został dostrzeżony przez hrabiego Khuena, ten zaproponował mu sfinansowanie jego studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Po roku w Niemczech wyjechał na studia do Paryża. Był to rok 1887. Podczas nauki pracował, jako twórca reklam prasowych i plakacista. Jeden z plakatów do sztuki teatralnej, w której występowała bardzo znana aktorka sprawił, że Mucha z dnia na dzień zyskał sławę i kilkuletni kontrakt z jedną z firm wydawniczych.
Miał mnóstwo zamówień. Projektował zarówno pocztówki, menu dla restauracji, kalendarze, okładki książek, a także jego grafiki pojawiały się w prasie. Z jednym ze swoich kolegów założył szkołę malarstwa. Przez osiem lat tworzył dzieło inspirowane historią Słowian. Owe dzieło nosi nazwę „Epopeja Słowian” i składa się z dwudziestu elementów. Artysta szukał inspiracji zarówno w krajach europejskich, jak i odwiedzał Stany Zjednoczone, w których znajdował mecenasów dla swojej działalności. Założył tam Amerykańskie Stowarzyszenie Słowian. W czasie I wojny światowej projektował biżuterię i rzeźbił, dla swojej ojczyzny, czyli Czech zaprojektował godło państwowe oraz pierwsze znaczki i banknoty.
Kiedy osiadł na stałe w Pradze znalazł czas, by zrobić witraże dla katedry św. Wita. Kilka miesięcy przed wybuchem kolejnej wojny zaczął tworzyć tryptyk pt. „Wiek rozumu, Wiek mądrości i Wiek miłości”. Nękany przez okupantów nie wytrzymał nerwowo i zmarł 14 lipca 1939 roku. Malarstwo secesyjne w tej części Europy nie miało bardziej znakomitego przedstawiciela. W Polsce twórca tej epoki to przede wszystkim Stanisław Wyspiański.
Najbardziej znane na świecie plakaty Muchy to reklama „Job”, Maude Adams jako Joanna d’Arc, „Imprimeur-Éditeur”.