Wassily Kandinsky
Wassily Kandinsky urodził się 4 grudnia 1866 roku w Moskwie, wychował się w Odessie. Swoje dorosłe życie chciał związać z prawem, które studiował na Uniwersytecie w Moskwie. Prawem zajmował się przez krótki czas, mógł nawet wykładać prawo rzymskie, jako profesor, jednak chęć tworzenia wygrała z wykształceniem.
W celu doskonalenia talentu wyemigrował do Niemiec, gdzie zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Burzliwe losy Europy na początku XX wieku sprawiły, że Kandinsky ostatecznie osiadł we Francji, w której umarł 13 grudnia 1944 roku.
Wassily Kandinsky jest przedstawicielem nurtu w malarstwie zwanego abstrakcjonizmem. To on, jako pierwszy w Europie zaczął malować tą techniką. Jego obrazy przedstawiały twory niepodobne do żadnego realistycznego przedmiotu czy tworu natury. I mimo że odbiór tych dzieł jest bardzo trudny to fala kolejnych malarzy abstrakcyjnych zalała cały artystyczny świat.
Zagłębiając się w malarstwie Kandinsky’ego, jego obrazy to przykład abstrakcjonizmu niegeometrycznego, na który składają się takie kierunki jak: kinetyzm, informel i color field painting. W całej swojej artystycznej karierze malarz miał kilka etapów twórczości, które charakteryzują prawie każdego twórcę, gdyż ich wrodzona wrażliwość sprawia, ze zmienia się ich stosunek do świata. Pierwszy okres to ten spędzony na studiach, tu malował głównie pejzaże, które jeszcze przedstawiały realistyczne obrazy, ale już podkreślane były dużymi warstwami kolorów. Sporadycznie na jego obrazach pojawiali się ludzie.
Kiedy rozpoczął podróże po Europie i związał się z grupą Blue Rose jeszcze bardziej poszedł w stronę abstrakcji. W tym okresie namalował jeden ze sławniejszych swoich obrazów, czyli „Niebieskiego Jeźdźca”. W latach 1914-1921 przebywał w swojej ojczyźnie, w której zajął się promowaniem sztuki i reformowaniem muzeów jednak rosnący w siłę Bolszewicy nie przychylali się do jego uwag, które uważali za zbyt burżuazyjne, więc artysta na zaproszenie Niemców zaczął pracę w Weimarze. Tu w szkole Bauhaus uczył młodych ludzi sztuki w teorii i praktyce. Zaczął nawet wydawać książki o tematyce związanej ze sztuką. W 1926 roku wyszła pozycja pt. „Punkt i linia a płaszczyzna”. Obrazy, jakie namalował w tym okresie to np. „On White II” i „Żółty-czerwony- niebieski”.
Kiedy w Niemczech zaczął silnie dochodzić do głosu Hitler artysta przeniósł się do stolicy Francji. W tym czasie jego obrazy jeszcze bardziej zachwycały różnorodnością barw, a ich kompozycje inspirowane były ludową sztuką Słowian. Przykład takiego obrazu to „Skład X”. Jednak w Paryżu nie zyskał takiego uznania jak w innych krajach, w których przebywał i zaczął się trochę izolować, co miało też wpływ na jego twórczość. Z czasem prace stały się mniej barwne i stonowane.
19 lutego, 2014 w 8:40 pm
Dziękuję pomogliście mi w pracy o Wassilym i bardzo ciekawa jest ta strona o malarzach:)
5 stycznia, 2018 w 3:05 pm
pomogliscie mi xd spisalem na plastyke xddd