Johann Füssli
Johann Heinrich Füssli urodził się 7 lutego 1741 roku w Zurychu, zmarł 16 kwietnia 1825 roku w Putney (aktualnie to część Londynu). Füssli zaliczany jest do grana najwybitniejszych artystów szwajcarskiego pochodzenia. Zajmował się malarstwem, rysowaniem oraz poezją. Z racji, że większość swojego dorosłego życia spędził w Wielkiej Brytanii nazywany był jako John Henry Fuseli.
Johann związany był z malarstwem od urodzenia. Jego ojciec zajmował się tworzeniem obrazów, głównie portretów i krajobrazów, ale bez większych sukcesów. Naukę sztuki Füssli rozpoczął w Zurychu i dalej w Berlinie. Edukację kontynuował w Londynie i Rzymie. Ożenił się z jedną ze swoich modelek, Sophią Rawlin. Ślub odbył się w 1788 roku. W kolejnych latach Fuseli podróżował po Europie i w różnych miejscach wystawiał swoje prace. W 1799 roku przeprowadził się do Anglii, gdzie zajmował się również działalnością pedagogiczną oraz publicystyczną. Rok później rozpoczął pracę w Royal Academy of Arts.
Dzieła Johna Henry’ego Fuseliego to mroczne, pełne tajemnicy obrazy, z których emanuje atmosfera strachu, lęku oraz zwątpienia. Na obrazach szwajcarskiego artysty nie brakuje motywów fantastycznych, nietypowych figur czy kształtów. Malarz inspiracji poszukiwał w utworach Homera, Dantego, Wiliama Szekspira oraz Johna Miltona. Na bazie tych wybitnych dzieł powstawały cykle obrazów. Dominowała przydymiona kolorystka, odcienie szarości i brązu. W późniejszym okresie kariery, w dobie późnego baroku, Füssli coraz częściej skłaniał się ku neoklasycystycznym i romantycznym elementom.
Bogata twórczość Johna Fuseliego to kilkaset prac. Do najważniejszych obrazów zaliczyć można
- „Nocna mara (Koszmar)”,
- „Lady Makbet”,
- „Tytania i Spodek”,
- „Cisza”,
- cykl ilustrujący (47 płócien) „Raj utracony Miltona”.
Dzieła zdobią galerie na całym świecie, m.in. Institute of Arts w Detroit, paryski Luwr oraz Muzeum Goethego we Frankfurcie nad Menem. Füssli, prócz działalności artystycznej zajmował się też tłumaczeniem na język angielski dzieł Winckelmanna. Biegle mówił po niemiecku, włosku oraz francusku. Napisał również kilka książek np. Lectures on Painting. Przez całe życie cieszył się dobrym zdrowiem. Zmarł wieku osiemdziesięciu czterech lat, w domu hrabiny Guildford w miejscowości Putney Hill.
21 listopada, 2017 w 8:35 pm
Swietny człowiek 🙂