Powrót syna marnotrawnego – Rembrandt
Rok powstania: ok. 1660-1669
Technika malarska: olej na płótnie
Gatunek malarski: malarstwo religijne
Styl malarski: malarstwo barokowe
Ekspozycja: Ermitaż w Sankt Petersburgu
Rembrandt van Rijn zaliczany jest do grona najwybitniejszych malarzy XVII wieku. Pochodzący z Holandii artysta zajmował się również rysunkiem i grafiką. Cechą charakterystyczną na obrazach Rembrandta jest realność przedstawianych postaci. W swym dorobku Rembrandt miał wiele słynnych dzieł malarskich. Jednym z nich był obraz „Powrót syna marnotrawnego”. Na płótnie malarz stworzył własną interpretacji biblijnej przypowieści. Niezwykłe wykorzystanie techniki światłocienia oraz ciemnej gamy kolorystycznej, w tym żółci, czerwieni oraz brązu, czynią ten obraz niezwykłym i intrygującym. Obraz „Powrót syna marnotrawnego” powstał w latach 60. XVII wieku, w dobie baroku, przy użyciu farb olejnych. Jest to jedno z najsłynniejszych dzieł tamtego okresu.
Rembrandt umieścił na obrazie kilka postaci. Jednak światło pada tylko na ojca i syna. Pada ono jednak stopniowo i w pewnym momencie przechodzi w mrok. W ciemności stoją natomiast pozostałe osoby na malunku. Syna marnotrawnego Rembrandt namalował w pozycji klęczącej. Chłopak znajduje się u stóp ojca, co ma oznaczać jego bezradność, skruchę i prośbę o wybaczenie. Na twarzy młodego mężczyzny dostrzec można smutek i poczucie winy. Natomiast ojciec, który ma staranny strój, co może świadczyć o jego zamożności, wygląda na wzruszonego i zarazem uszczęśliwionego na widok syna. Powrót chłopka jest dla niego ulgą. Obejmuje go czule, co świadczyć może o przebaczeniu.
Symboliczne są także dłonie ojca, jedna delikatna i smukła, niczym dłoń matki, droga szeroka i zniszczona – typowo męska. Na dalszym planie dostrzec można kontury innych postaci. Najprawdopodobniej to służba oraz drugi z synów. U każdego można zauważyć wzruszenie. Obraz spowity jest w mroku, co nadaje mu tajemniczy i refleksyjny ton. Malarz wydobył z postaci szereg emocji. Obraz odnosi się również do boskiej łaski i miłosierdzia, które codziennie okazywane są grzesznikom. Ponadto mistrzowskie wykorzystanie światła i półcienia sprawia, że obraz jest ciepły i przyjemny dla oka, mimo iż dominują na nim ciemne barwy. Rembrandt w specyficzny dla siebie sposób, subtelny i zarazem precyzyjny, przedstawił jedną z najważniejszych alegorii religijnych.
20 listopada, 2012 w 8:26 pm
jaka jest tematyka dzieła?
19 grudnia, 2012 w 8:28 pm
jaka jes tego tematyka xD ;d
10 stycznia, 2013 w 8:19 pm
eh tematyka to oczywiscie przebaczenie tak dzieki znakom czyli ręce ojca mozna sie skusic o to , ze symbolizuje to , ze ojciec jest ojcem , ale tez zachowuje sie jak matka tz potrafi okazac czułość i przebaczenie sorry za błędy pisałem na szybko
3 grudnia, 2013 w 3:33 pm
Bardzo dobry opis
18 września, 2015 w 10:42 pm
świetny opis! bardzo mi się podoba
21 września, 2015 w 4:32 pm
Opis bardzo sputelny i fajnie złożony.
Przydał mi sie na lekcji polskiego.
Fajnie dzienki :)*
26 grudnia, 2015 w 10:16 am
Taka ciekawostka 🙂 Na szacie syna marnotrawnego z prawej strony jest ukryta głowa szatana,który ma związane usta, ponieważ przy przebaczeniu ojca zło nie ma prawa nic powiedzieć
6 marca, 2016 w 8:36 pm
Interesujący opis. Bardzo przydatny! 🙂