Suzanne Valadon
Suzanne Valadon tak naprawdę nazywała się Marie Clémentine Valadon. Artystka przyszła na świat 23 sierpnia 1867 roku, zmarła 7 kwietnia 1938 roku. Zaliczana jest do grona wybitnych francuskich malarek. Valadon zajmowała się także grafiką. Imię Suzanne otrzymała od Toulouse-Lautreca, który w ten sposób chciał podkreślić jej szalone usposobienie.
Artystka zaczęła zarabiać już jako dziesięciolatka. Najpierw pracowała w cyrku, później zajęła się modelingiem. Pozowała do dzieł Renoira, m.in. do motywów kąpiących się dziewcząt. Była również modelka podczas tworzenia „Parasolek”.
Suzanne Valadon zwiazana była z Erikiem Satie. Popularny francuski kompozytor nie był jednak jej największą miłością. W wieku czterdziestu trzech lat malarka poznała innego artystę André Uttera. Malarz był młodszy o ponad dwadzieścia lat. Oboje darzyli się ogromnym uczuciem. Pobrali się w 1914 roku. Suzanne Valadon miała syna, jednak nigdy nie wyjawiła, kim właściwie był jego ojciec. Maurice Utrillo urodził się w 1883 roku. Odziedziczył talent i szybko stał się cenionym artystą. Jego mentorem była matka.
Suzanne Valadon na swoim koncie ma wiele cennych dzieł, m.in.:
- „Dzbanek z kwiatami”,
- „Nus” (nagie kobiety),
- „Kobieta przy komodzie”,
- „Autoportret”,
- „André Utter”.
Tworzyła obrazy o tematyce związanej z życiem codziennym, martwą naturą, zwłaszcza kwiaty oraz krajobrazy i portrety. Na jej pracach widać zabawę kolorem i mocne linie, co było jej cechą charakterystyczną.
Ostatnie lata życia Suzanne spędziła w samotności. Jej ukochany mąż umarł wcześnie. Jego śmierć mocno wpłynęła na malarkę. Tuż przed śmiercią, w 1937 roku Suzanne Valadon uczestniczyła w wystawie kobiet malarek w Petit Palais. Prócz jej dzieł zaprezentowano wówczas obrazy Berhty Morisot, Marii Laurencin, Marii Blanchard, Evy Gonzales, Soni Turk. Zmarła 7 kwietnia 1938 roku, w wieku siedemdziesięciu trzech lat. Przyczyną zgonu był atak apopleksji w trakcie malowania nowego obrazu. Pochowano ją na cmentarzu de Saint-Ouen w Paryżu. Niektóre jej prace można podziwiać w Centre Georges Pompidou w Paryżu oraz Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.