Eugene Delacroix
Eugene Delacroix to wybitny francuski przedstawiciel malarstwa romantycznego. Inspirował się on dziełami Rubensa i przyjaźnił się z F. Chopinem, G. Sand. Prowadził dzienniki, w których wnikliwie analizował sztukę epoki i własną (Journal 1893-1895).
Ferdinand Victor Eugene Delacroix urodził się 26.04.1798 roku w Saint-Maurice-en-Chalencon. Początkowo ten największy francuski malarz romantyczny kopiował obrazy mistrzów baroku i renesansu. W 1815 roku młody Eugene rozpoczął naukę w pracowni Pierre-Narcisse Guerina. 7 lat później Delacroix zadebiutował na paryskim salonie swoim pierwszym wybitnym dziełem – „Barka Dantego”. W tym okresie zaczął on także malować akwarelami (m.in. „Koń przestraszony przez burzę”).
W 1825 roku udał się do Anglii, gdzie zapoznał się ze współczesnym mu angielskim malarstwem, w tym dziełami J. Constable’a, T. Gainsborougha, T. Lawrence’a, R.P. Bonningtona i W. Turnera. Jego obrazy z lat 1825-30 ukazywały ideowy oraz estetyczny program malarstwa romantycznego (np. „Masakra na Chios”, „Śmierć Sardanapala”, „Grecja ginąca na ruinach Missolungi” „Bitwa pod Nancy”). W jego najbardziej znanym obrazie: „Wolność wiodąca lud na barykady” połączył alegoryczne przedstawienie z realistycznymi szczegółami.
Dzieła Delacroixa cechowały się wolnością, silną emocjonalnością, dramatyczną tematyką, patosem, dynamiczną kompozycją, użyciem koloru jako środka kompozycji oraz narzędzia ekspresji, efektowną grą światła i barw, a także swobodną techniką. Były one zaprzeczeniem estetyki klasycyzmu. Eugene Delacroix malował również portrety (np. „Portret F. Chopina”) i ilustracje litograficzne (np. do „Fausta” Goethego). Po 1830 roku zaczął on kłaść nacisk na ukazywanie piękna pojmowanego jako dynamiczny układ barw na płaszczyźnie obrazu. W tym czasie wziął on udział w misji rządowej w Hiszpanii oraz krajach Maghrebu, przez co podejmował egzotyczne motywy arabskie („Kobiety algierskie” czy „Wesele żydowskie w Maroku”) i tym samym zapoczątkował modę na orientalizm. W kolejnych latach Delacroix wykonywał na zamówienie wielkie malowidła ścienne, zaś jego ostatnim ważnym obrazem była „Medea”.
Delacroix był kolorystą, który malował z niezwykłą swobodą. Wniósł on w oszczędną tonację barw oraz w ramy sztywnej kompozycji doby klasycyzmu element bawienia się i ożywienia samej formy tworzenia.
Eugene Delacroix zmarł 13.08.1863 roku w Paryżu. Po jego śmierci wielu artystów oddawało mu hołdy (np. G. Courbet), zaś jego twórczość inspirowała kolejne pokolenia malarzy (m.in. V. van Gogha). Ponadto dał on początek nowemu kierunkowi w sztuce – impresjonizmowi.